YEREL SEÇİM SONUÇLARI EKONOMİYİ NASIL ETKİLER

Genel seçim havasında yaşadığımız yerel seçimler sona erdi. Cumhur İttifakı toplam oy oranını %51’in üzerinde tutmayı başararak, merkezi yönetimdeki iktidarın tartışılır olmasını engelledi. Ancak AKP örgütünü ve seçmen tabanını ciddi oranda rahatsız edecek şekilde çok önemli olan ihale ve rant dağıtım kapasitesine sahip İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Mersin gibi önemli Büyükşehir Belediye Başkanlıklarını kaybederek, geri gidişin, duraklamanın, hatta gerilemenin ilk sinyallerini vermiş oldu.

Yerel seçim sonuçlarının netleşmeye başlamasından sonra, 2002 yılında AKP’nin iktidara gelmesinde büyük katkısı olan TÜSİAT, TOBB, MÜSİAD, İTO gibi sermaye kesimi örgütleri, iktidarın topluma acı ilacı içmenin kaçınılmaz olduğu konusunda toplumu ikna etmeye çalışmaya başlamış bulunmaktalar.

Sermaye kesimi örgütleri, ekonomik olarak krizin faturasını, krize girilmesinde en ufak bir payı olmayan insanlara çıkarılacak önlemlerin ivedilikle alınmasını pahalılık, zam ve fiyat artışları ile can acıtacak önlemler alınmasını istemeye başladılar.

Siyasi taleplerin odak noktası ise Suriye ile ilişkiler, S400, Astana süreci, Rusya ve İran’la ilişkiler oluşturuyor.

İç ve dış konjektür böyleyken, bir yandan reform sürecini hızlandıracağız diyerek, diğer yandan “yerli ve milli” ekonomiden belediyelerini kaybetse de topal ördek benzetmesi ile belediyelerin ekonomik olarak iplerini elinde tutacağından bahseden iktidar, zaman kazanmaya, seçim sonuçlarıyla ciddi oranda sarsılmış olan parti ve seçmen tabanını diri ve bir arada tutmaya çalışıyor.

Kim ne derse desin önümüzdeki dönemde AKP iktidarının işi zor görünüyor.

Hadi bakalım kolay gelsin.