gokhancanol @ gmail.com

TEKNOLOJİK HAMLE

Bu makalemizde teknoloji hakkında  değerlendirme, bilgilendirme yapalım.

Okumamız,anlamamız önemli. Dünyada ve ülkemizde okuduklarımız,izlediklerimizi ve de duyduklarımızı akıl süzgecimizden geçirmeden değerlendiremeyiz. Analitik değilde duygusal zekamızın süzgecinden geçirdiğimiz sürece ilgimizi çeken konularda yanılgılara düşer,düşürürüzde. İşte bu sürece olumsuz katkı sağladığımızda  da algı yönetimine istemedende katkıda bulunuruz. Tüm haber mecralarında bir kara delik görseli ve haberleri çarşaf çarşaf önümüze seriliyor. Milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki bu kara delik haberleri servis edilirken bu haberin üzerinde,altında,önünde yada arkasında İstanbul’daki oy sayımının devam ettiği,edeceği haberleri ile karşılaştırılıyoruz! Verilmek istenen bir mesaj var o da ‘Siz daha oylarınızı sayamıyorsunuz’’ olarak okunabilir.

 Şimdi basit bir soru sorsak? Dünya kaç yaşında? Teknoloji kaç yaşında? Milyonlarca ışık yılı uzağa bu kadar kısa sürede ulaşmamız nasıl mümkün oldu? Evet basit bir kaç soruyla sorgulama kabiliyetimizi harekete geçirmiş olabiliriz? Belki de  mümkündür ? Mümkün müdür? Hiç sanmıyorum. Bu haberler bir defada inanılmayacak kadar ütopiktir. Bu haberlerle ‘’Milyonlarca ışık yılı uzaktan görüntü alabiliyoruz, sizden zaten haberimiz olur’’ mesajı tüm dünyaya empoze ediliyor olabilir mi? Olabilir elbette. O uzaklığa erişip görüntü almaktan daha büyük bir sav; bu haberin istihbaratı asiste edecek bir algı operasyonu olması ihtimalidir. Böyle bir haber anlayabilenler için bir tehdit,bir hamledir. Biz ne dersek yanılırız. Neden mi ? Çünkü 82 milyon nüfuslu ülkemizde 80.1 milyon operatör aboneliği var. Doğru yada yanlış bilgiye en çok biz ulaşıyoruz. Teknolojiyi çok hızlı tüketiyoruz. Bu da operasyona açık bir ülke olduğumuzu açıklar. Teknoloji 4.0 ile Dünya ile aynı anda tanışıyoruz tanışmasına da; tüketici olarak tanışıyoruz üretici olarak değil.İşte burada büyük bir yanılsama var. İnternet bağlantı harcamaları sırasında 16 miyar dolar ile 3. sıradayken, teknoloji üretiminde % 0.3 ile çok düşük bir skor yapıyoruz. İnternet nimetini, teknoloji nimetini üretimde değil tüketimde kullandığımız sürece işsizliğin artarak devam ettiği, ekonomik daralmanın büyüyeceği, rekabetin kendi içinde pik yapacağı bir ülke konumuna düşmemiz kaçınılmazdır. Biraz daha açalım… hatta örneklendirelim. Dünyaca ünlü bir otomobil markası 2 yıl içinde Türkiye’den çekileceğini açıkladı. Bu başlangıç tabi. Sadece Türkiye de değil Dünya genelinde yaşanacak bir geri çekilme göreceğiz. Teknoloji 4.0 kas gücüne ihtiyacı ortadan kaldıran, robotik teknolojilerin sanal zeka ile entegrasyonunu mümkün kıldığından, üretim teknolojilerinde ileri düzeydeki ülkelerin üretim ünitelerini geriye çağırmasına sebep olacak. Dolayısıyla kas gücüne dayanan ucuz işçilik üreten ülkelere ihtiyaç kalmayacaktır. Bu bazı mesleklerinde yok olmasıyla ilgili meslek mensuplarının bir sabah aniden tüm bilgi ve becerilerinin bir anda çöp olacağı anlamına geliyor. Bir yada çok sayıda işçinin yaptığı işlerin tamamını bilgisayar donanımlı sanal zekaya sahip bir robotun yapacağından söz ediyorum. Burada büyük bir sorun başlıyor. Dünya genelinde yaşanacak bir kaosun en önce hangi coğrafyalarda oluşacağını tahmin etmek çok zor olmasa gerek. ÇÖZÜM ??

En acilinden Milli Eğitim’in sistemini düzenlemesidir. Teknolojiyi etkin kullanmanın gerekliliğinin öneminden başlayarak yeni bir atılım sürecine girilmesi gerekir. Kayıp nesillerin kıyısından köşesinden faydalanacağını düşürsek,yeni nesillerin doğru eğitilmesi, doğru yönlendirilmesi kısa ve uzun vadede çok hızlı üretim ile Ülkemizin tarihteki seyrini olumlu etkileyecektir. Üretimin en önemli kısmı öncelikle BULUŞ’lardır. Her türden AR-GE çalışmalarıyla Dünya çapında geçerli buluşların Know How ’una sahip olan ülkelerin refah,ferah düzeylerinin artacağı mutlaktır. Yan sanayi yerine ana sanayi olabilmemiz için çocukları, gençleri, doğru bilgi ve imkanlarla buluşturmalıyız. BİRUNİ ’ yi  İBN SİNA’yı, FARABİ’ yi  herkesin tanıması bilmesi gerekir.  Gençlerimizin, çocuklarımızın gelecekte bilgisiz,işsiz,aşsız, sağlıksız ve mutsuz olmasını istemiyorsak tüm imkanları onlar için seferber etmeli, teknolojik imkanları israf etmeden kullanımlarına sunmalıyız. Bu yazdıklarım Teknolojinin hayatımıza olabilecek katkıları ile tehdit ve yaptırımlardan nasıl kurtulabileceğimizin kabaca çözüm önerisini içeriyor. Gerekli olduğu kadarda önemlidir. Robotik yapay zeka ekonomisinin Uzak Doğu’ya, Afrika’ya, Asya’ya Doğu Avrupa’ya Güney Amerika ve Güney Asya’ya ne tür tehditler, nasıl zararlar vereceğini ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. Yaşlı nüfusa sahip Amerika’nın, Japonya’nın,Avrupa Ülkelerinin know how’ ını elinde bulundurdukları şirketlerin yabancı ülkelerde bulunan üretim üslerini geri çağırarak robotlarla üretime geçtiklerini, üretimi çektikleri ülkelerin sosyo-ekonomik kayıplarını izleyeceğiz.

Dünya istihbarat savaşlarını, ekonomi savaşlarını, teknoloji savaşlarını,anladığımız, algıladığımız kadarıyla gündelik bir dille aktaracağız. Uzay’da hareket eden bir yıldızdan, sokağımızda oynayan bir çakıl taşına kadar tüm bilgileri birlikte filtreden geçireceğiz inşallah. Anlaşılmak dileklerimle sevgiyle kalın.  

 

yazan : tükenmazkelam