info @ muhammetokur.com

SEÇİM SONUÇLARI

Bir mahalli idareler seçimlerini daha geride bıraktık. Pek çok açıdan ilkleri yaşadığımız ilginç seçim sürecini tamamladık. Sonuçlarla ilgili özellikle İstanbul üzerinden yapılan tartışmalar on gün içinde sonuçlanır, kazananlar mazbatalarını alarak göreve başlarlar.

Her seçim sonrası seçmen hangi mesajı verdi veya seçmen ne dedi gibi geleneksel sorulardan ziyade, öncesi ve sonrasıyla her seçim yöresine özgü analiz yapılmasının daha doğru olacağını düşünüyorum.

Seçimlerin ardından doğal olarak seçmen davranışları anlamlandırılmaya çalışılır. Oysa seçim öncesini ve seçim atmosferini de analiz etmek gerekir. Seçmen davranışlarını etkileyen ülke ve yöre gündeminin yanı sıra adayların seçimi, kullanılan propaganda söylemi, broşürler, bildiriler, sloganlar, kampanya bütçesi, seçilecek kampanya türü gibi faktörler, sonuçlara bir şekilde yansımaktadır.

Seçim meydanlarının, kiralanan seçim ofislerinin, cadde, mahalle ve sokakların nasıl kullanıldığı, seçmenlerin kampanyalara nasıl tepkiler geliştirdiği iyi bir akademik araştırma konusu olur. İşyerlerinin, kahvehanelerin hatta konutların kullanımı da hafife alınmamalıdır. Özellikle yerel seçimlerde seçmen hiç kimsenin aklına gelmeyecek detaylara farklı anlamlar yükleyebiliyor ve buna göre de tavır geliştirebiliyor.

Seçim sırasında neler olup bittiğiyle ilgili eşsiz deneyim edinmenin en iyi yolunun görev almak olduğunu bildiğimden bu seçimde de görev aldım. Dolayısıyla sahada olup bitenlerden mümkün olduğu kadar haberdar olmaya çalıştım, çeşitli notlar aldım. Zamanı gelince paylaşırım.

Gelelim seçim sonuçlarına.

Bu seçimin liderler açısından kaybedeni olmadı. İlk günden yapılan açıklamalardan bugüne maşallah liderlerimiz kazananın kendileri olduğunu bir bir ilan ettiler.

İlimizde de kazananlar kaybedenler, bir şekilde asıl kazananın kendileri olduğunu açıklamakta gecikmediler. Sonuçta en iyi değerlendirmeyi seçmenler yapacaktır ama artık beş yıl sonra ya da en yakın 2023’te. Siyasal iktidar ve ana muhalefet liderlerinin söylemlerine göre 4,5 yıl seçim yok. KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır’ın seçimin hemen öncesinde yaptığı açıklamada iktidar muhalefet dengesinin ilk kez muhalefet lehine değişeceğine dair tahmini tutmadı.

Sayın Bahçeli’nin “Cumhur İttifakı olarak %52’nin altına düşersek, tartışılırız” diyerek belirlediği başarı kriterinin altına düşmeyen siyasal iktidar yoluna devam ediyor. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerde parlak bir zafer elde eden Millet İttifakı liderleri ise sonuçlardan tatmin oldular ki, erken seçim söyleminde bulunmadılar.

Seçim sonuçlarının ülkeye, millete, şehirlere, mahallelere hayırlı olmasını diliyorum.

 

yazan : Muhammet OKUR