gokhancanol @ gmail.com

Selamlar değerli okuyucular. kaynarca54.com sitemiz tüm Kaynarcamız adına hepimize hayırlı olsun öncelikle.Makaleme hiç klişelere girmeden,herkesin anlayacağı dilden,rafine bir anlatım ile başlayacağım.Şahsen Gazeteci,Haberci yada İletişim Uzmanı filan olmadığımı söylemeliyim.Sadece meraklı,ilgili bir Girişimciyim. Zor bir hizmete Merhaba dediğimin farkındayım. Yayıncıık faaliyetleri çok kanallı meşakkali ve de süreklilik gerektiren bir süreçtir. İyi niyet çerçevesinde,mütekabiliyet yasalarına bağlı kalarak,gerektiğinde kemiksiz dil kullanarak,etkileşim kurma çabasındayım hepsi o.


Giriş bölümümüzde,kısmen niçin böyle bir siteye gerek duydum sorusuna kısa bir cevap almak/vermek ihtiyacı duyabiliriz.Evet bilindiği üzere Kaynarcamızda hali hazırda yayında olan siteler mevcut.Güzel ve başarılı şekilde yayın hayatlarına devam ediyorlar.Böyle bir eksik olduğunu iddia etmemiz emeklerine haksızlık olur. Kaynarca54.com sitesinin kuruluş amacı asla rekabet değil, var olan için enerji harcamak, yol arkadaşı olmak, kader birliği yapmaktır. Yapmak istediğimiz; etkili bir ekiple,belki farklı bir bakış açısı,belki gözden kaçan küçük nüanslar yada dokunamadığımız hayatlar varsa onlara yaklaşmak,konuşmak,tanışmak olacaktır. İyi bir şeyler yapabilmek,güzel olanı görebilmek,mutlulukları ve acıları paylaşabilmek gayesiyle bu serüveni başlatmak istedik. Eğer şöyle bir soru geldiyse aklınıza; Siz Kimsiniz? İnanın ne isimler önemli ne de sıfatlar. Yapmak istediğimiz tam olarak,sizinde katılımlarınızla hep birlikte iyiyi,güzeli,doğruyu oluşturmak,o doğruyu iyileştirmek olacaktır. Konu başlıklarımızın istikameti,ölçüler dahilinde! kat-i surette kötüye doğru değil; iyiye, ezbere değil; bilgiye, soruna doğru değil; çözüme odaklı olacağının sözünü verebiliriz.Ve tabiî ki sitemizde makale yazmak isteyen ilkokul öğrencisinden tutunda akademik kariyeri bakımından menzile ulaşanına kadar , toplum etik ahlak kuralları çemberinde herkesin katılım sağlama imkanının bulunduğunu aktarmak isterim. Fikrini,Zikrini,Niyetini ve dahi olumlu-olumsuz eleştirilerini kamu yararına açmak isteyen her bireye,kelimesine müdahale etmeksizin ancak kanunlara aykırı olmaması şartıyla kendini ifade etme şansı vereceğimizi bildiririm.


Şimdi biraz Kaynarcanın vitrininde neler var ona bakalım; Kaynarcanın gündemini domine eden ilk unsur elbette Mahalli seçimler. Bireysel olarak çok uzun zamandır siyasetin kıyısına yanaşmamış biriyim. Taraflı, siyasi, yada sempatizanı olan kimlikler beklide katılmayacaktır,ki bir çok insanlara garip gelebilecek veyahut,okurken ‘’yahu biz bunları biliyoruz başka bir şey söyle’’ diyebilecekler olacaktır. Ama ve lakin dışarıdan bakınca garip durumlar ile birlikte kilit hataların varlığından söz edebiliriz. Adaylarla ilgili sahada konuşulanların büyük bölümü duyum ya da dedikodu içerikli. İstemeyerekte olsa olumsuzlukları hakkında kulağımıza gelenler oldu tabi ama inanmak istemedik o başka. Gerçeğe dayanan, bizzat şahit olunan olaylar varsa onu bilmem. Kaldı ki insanoğlu şaşar beşerdir. Hata yapar, eksik yapar, istenmese de bunlar olur. Dünyada mükemmel insan yok zaten. Seçim atmosferinde bunların konuşuluyor olması iyi değil. Adaylara bakıldığında hepsi şahsına münhasır, çevrelerinde sevilen sayılan kişiler. Adayların seçim yarışından başarılı çıkıp çıkmayacaklarını belirleyecek çeşitli unsurlar olsa da en önemlisinin geçmişten seçim gününe, ne kadar iyi niyet biriktirdiği olacaktır. Seçime kısa bir süre kala mı vatandaşla iletişim durumuna geçtiler yoksa evvelden beridir samimi, ilgili,yardımsever, selam alan veren, sorun çözen profil miydiler? Sorusunun cevabı seçimin kilidini çözecek anahtar olacaktır. Teknoloji erişiminin ve kullanımının sınırları zorlaması neticesinde, yaşam biçimlerinin oldukça bireyselleşmesi sonucundan hareketle, seçmenin bilgiye hızlı,ucuz ulaşıyor olması eski seçim taktiklerinin rafa kalkmasına neden oldu. Geçmişte kitleleri yönetmek, algıyı yönlendirmek çok kolayken günümüzde karar vericiye yön vermek neredeyse imkansız hale geldi. Bu durumda adayın samimiyetinin sorgulandığı noktada neci olduğunun, kim olduğunun , neler yaptığının pek bir önemi kalmıyor. Kariyer hesabı tutanlar olduğu gibi kariyerin ilk tercih olmadığını söyleyende çok fazla. Sokakta konuşulan, seçmenin söylemleri ve beklentileri bu yönde. Seçmen, seçimlerden sonra çözüm üretecek bir ekibi çalıştırmak istiyor, Seçmen arıza çıkartacak olan değil tamir edecek ekiple çalışmak istiyor. Kendisini dinleyecek, değer verecek, kendisi gibi, kurumu adil yönetecek,işi ehline yaptıracak bir çalışma komisyonu tercih etmek istiyor. İşte bu beklentilere yakın aday ve ekibinin kazanması olası sonuç olacaktır. Ajandasında çocuklar olmayan, kadınlar olmayan, yaşlılar olmayan, engelliler olmayan bir ekibin yarışın sonunda üzüleceği kaçınılmaz netice olacak. Majör nedenlerle birlikte diğer faktörlerde kefeye konduğunda terazinin hangi tarafı aşağı yönde seyredecek hep birlikte izleyeceğiz. Net.


Yazacağız,hepsini yazacağız. Kaynarca’yı yazacağız, Sakarya’yı yazacağız, Türkiye’yi, yazacağız. İlgi duyanlar için Avrupa’yı, Amerika’yı, Uzak Asya’yı, avucumuza gelen Dünya Gündemini, Enerji Savaşlarını, Teknoloji Savaşlarını, Para ile Silahın Savaşını yazacağız. Dünyanın diğer ucunda bir masada iki kişinin verdiği kararın burada bizim hayatlarımıza nasıl yön verdiğini, algılarımıza nasıl saldırıldığını, sizlerinde katkı ve bilgilerinize başvurarak, zaman zaman bilirkişilerle mülakatlar yaparak, bazen deli saçması denilebilecek yorumlarla olayları değerlendireceğiz. Hedefimiz başarıdan ziyade sessizlere ses olmak. Elimizde sihirli değnek var demiyoruz, elimizden geleni yaparız diyoruz. Herkese dokunabiliriz gibi bir iddiamız yok, ama elimizi uzatırız. Vururuz yıkarız hiç demiyoruz, silkelemeyi bırakmayız diyoruz. Profesyonel işler yaparız demiyoruz, ne yaparsak yapalım aşk ile yaparız diyoruz. Huzur,Sağlık,Başarı ve Para sizi terk etmesin dileklerimle tekrar selamlarım…

Yazan : tükenmazkelam