Başı rahmet, ortası mağfiret  (bağışlanma) ve sonu da Cehennem azabından kurtuluş olan bir aya daha erişmiş bulunuyoruz.  
Ramazan ayı neden kıymetli? Neden diğer onbir ay içinde daha faziletli? Önce bu sorulara cevap vererek başlamak istiyorum.
Kıymetli okurlarımız! Rabbimiz bizlere bu dünyada sayamayacağımız kadar bir çok nimet vermiştir. (1) Bu nimetlerin içinde zaman, paha biçilemez bir sermayedir bizim için. İşte bu zaman dilimleri içinde her ânı sevap, fazilet ve ihsanlarla dolu olan bir ay var ki, o da "Onbir Ayın Sultanı" olarak tarif edilen Ramazan ayıdır. 
Peki bu aya neden bu kadar değer verilmiştir? Bunun birçok sebebi vardır. 
*En önemlisi Yüce Kitabımız Kur'an'da ismi açık olarak geçen tek ay Ramazan ayıdır. (2) *Kur'an-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır. 
*Kur'an'da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi bu aydadır. 
*Dinimizin beş temel esasından biri olan oruç ibadeti bu ayda farz kılınmıştır. 
Bu aya mahsus olan oruç ibadeti hakkında Sevgili Peygamber Efendimiz  (sav) şöyle buyurmuştur: "Kim faziletine inanarak ve sevabını yalnızca Allah'tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır." (3) 
Ramazan ayında yapılan ibadetlerin sevabının karşılığı bire 10'dan bire 700 katına kadar faziletli olduğu için zekat ve fitreler bu ayda verilir. Yardımlaşma, daha fazla ibadet ve çokça Kur'an okuma yine Ramazan ayında daha çok yapılır. 
Bu aya mahsus bazı ibadetler vardır. Teravih Namazı kılmak, fıtır sadakası vermek ve itikafa girmek bunlardandır. 
Bu yüzden, eğer bu kutlu aya erişmişsek fazilet ve sevaplarla dolu bu ayı mümkün olduğu kadar Rabbimizin rızasına uygun bir şekilde dolu dolu geçirmeye gayret edelim.
Herkese şimdiden Hayırlı Ramazanlar...