Amerika’nın en büyük bankası JP MORGAN’ın yazdığı rapora göre ; Türkiye’de sadece mart ayının ilk üç haftasında döviz rezervleri 7.2 Milyar dolar azaldı. Ve TL dolar karşısında bir günde %6  değer kaybetti.

Amerikan Bankasının yazdığı raporun dayanağı bizzat T.C Merkez Bankası. Bu azalmanın nedeni resmi olarak açıklanmadı haliyle kurların artmaması için gizliden dolar sattı fakat dolar satışların yeterli olmadığı algısı yayıldı. Türkiye’de vatandaşların ve kurumlarının bankalardaki mevduatı 176 Milyar Doları bulmuş durumda, bir anlamda bu durum bankalardaki döviz miktarının Türk Lirasından çok olduğunu gösteriyor.

Diğer yandan toplumda Trump ve Amerika ile Türkiye arasında gerginlik yaşama endişesi var. Amerika ile aramızda Rahip Brunson sorunu olduğunda dahi başımıza gelenler herkesin hafızalarında, henüz unutulmadı.

Şimdi ise Golan Tepeleri S-400 füzeleri, İran ambargosunun delinmesi, Venezuela altınlarının Türkiye’ye transferi, Suriye ilişkileri, bunların her biri başlı başına ABD ile gerilim sebebi.

Doların birkaç gün içinde oluşan ve bütün gelişen ülkelerde yükselmesinin fitili izlenen yanlış politikalar sonucu ateşlendi. Piyasalarda iflas riskimiz 70 puan yükseldi. Türkiye ekonomisi en kırılgan ülkeler arasında yine başta görünüyor.

Ülke ekonomisini yöneten damat Berat Albayrak “Nisanda yeni bir yol haritası açıklayacağız” dedi. İnşallah yeni açıklanan yolda hedefe ulaşırız.

Bu kaçıncı harita ?

Bu kaçıncı kaybolma ?

Sahi kılavuz kim acaba ?

 

yazan : GÜRKAN CANOL

            YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİR