info @ muhammetokur.com

Seçimlere yaklaşık bir hafta kaldı. Artık, çarşıda, pazarda, dost, arkadaş meclislerinde ilk gündem 31 Mart 2019. Önceki yıllardaki seçimlere göre iddialı adayların fazlalığı hem ilçelerde hem de büyükşehirde heyecanı yükseltiyor. Bu arada muhtarlık seçimlerini de es geçmeyin. Muhtar adayları kıyasıya rekabet içinde hayli renkli görüntüler vererek seçim çalışmalarına hız vermiş durumdalar.
Seçimlerin olmazsa olmazı anketler, geçtiğimiz seçimlere göre daha fazla ilgi çekiyor. Anlaşılan seçim yasaklarına kadar medya aracılığıyla, sonrasında fısıltı gazetesiyle anketlerin yarışı sürecek. Anketlerin bilimsel yöntemlerle yapılıp yapılmadığından ziyade sonuçları ilgi çekiyor. Bu anket sence doğru olabilir mi, diye soranların sayısı da az değil bugünlerde…  
Aslında anketlere geçmeden önce yapılması gereken şey geçmiş seçim sonuçlarına bakmak olmalıdır. Seçmenlerin oy verme davranışını iyi analiz edebilirseniz, gerek aday seçimlerinde gerekse seçimlerde daha başarılı olabilirsiniz. Partiler açısından bakarsak bu aşamaları çoktan geçtik. Partiler ve adaylar bu yönde çalışmalarını iyi yaptılar mı, halkın teveccühünü kazanacak seçimler yapabildiler mi, yakında ortaya çıkacak. Bu seçimlerde partiler, ön seçim, temayül gibi yöntemlere başvurmadan genellikle merkezden atama usulünü tercih ettiler. Seçim sonuçlarını analiz ederken bu gibi konular değerlendirilebilir. Bu arada adaylardan ya da partililerden hocam, kentimizde bilimsel usullerle çalışan aday veya parti var mı diye soranlar da eksik değil?
Seçmenlerin oy kullanma davranışları seçim türlerine göre farklılık arz edebiliyor.  Çoğu zaman genel seçimlerle yerel seçim sonuçlarının birbirini tutmadığını görebiliyoruz. Hatta önceki yerel seçim sonuçlarına bakıldığında ilçe belediye başkanları sonuçlarıyla ilk kez deneyimlediğimiz Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarının farklılık arz ettiği görülüyor.

"Seçimler kavga aracı olmasın. Sel gider kumu kalır. Bu seçimde gidecek ama siz akraba olarak komşu olarak kalacaksın...

 

yazan : MUHAMMET OKUR

            AKADEMİSYEN